Akivaras
https://akivaras.musekautas.lt/

Šilinis viržis (Calluna vulgaris)
https://akivaras.musekautas.lt/viewtopic.php?f=35&t=324
Puslapis 11

Autorius:  Shrnz [ 2013 05 05, 17:42 ]
Pranešimo tema:  Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Manau šis augalas įsipaišo į akivaro kategoriją, taigi tema apie jį.
Kaip turbūt ir daugumai būna, apsilankius prekyvietėje ir pamačius nebrangiai augalą jį visai neplanuotai įsigyji. Taip ir aš ermitaže už 5 Lt įsigijau šilinį viržį.
Galbūt čia atsiras daugiau viržių augintojų, būtų įdomu, jei pasidalintumėte auginimo patirtimi, nes internete informacijos lietuvių kalba negausiai. Taip pat domina kompozicijos su kitais augalais.
Wikipedia rašo štai ką:
Nedidelis krūmokšnis, apie 0,2-0,7 m aukščio, pradedantis žydėti liepos antroje pusėje. Žiedynas – vienašalė, daugiažiedė, tanki kekė. Žiedai smulkūs, nusvirę, su trumpu koteliu, taisyklingi, keturnariai. Į taurelę panašios 4 sutankėjusios pažiedės. Tikroji taurelė primena vainikėlį, nes jos lapeliai žiede stambiausi, spalvoti (rausvi ar violetiniai, retai balti), blizgantys. Vainiklapiai dukart trumpesni už taurėlapius (2 mm ilgio), dviskiaučiai. Kuokeliai 8; dulkinės su rageliais ir pakabučiais. Vaisius – rutuliška dėžutė, apaugusi baltais šeriškais plaukeliais; joje sunoksta daug smulkių sėklų. Stiebas sumedėjęs, šakotas, visos šakelės stačios. Lapai smulkūs, pailgi, tribriauniai, visžaliai, bekočiai, pliki arba plaukuoti, ant šakelių jų 4 išilginės eilės. Žydi liepos – rugsėjo mėn. Dauginasi sėklomis ir vegetatyviškai. Sėklas išnešioja vėjas.
Auga sausuose miškuose (pušynuose, beržynuose), taip pat viržynuose, pelkėse, durpynuose, smėlynuose. Mėgsta rūgščius, nelabai derlingus dirvožemius. Šaknys sudaro mikorizę (viržis gauna vandenį su druskų tirpalu, o grybas – žaliuose lapuose susintetintus organinius junginius). Žiedai išskiria nektarą, renkamą įvairių vabzdžių, ypač bičių. Tai vėlyvo sezono medunešis. Medus tamsios spalvos ir kartoko skonio. Viržis tinka želdiniams, taip pat sausoms puokštėms. Žiedų arbata kvapni, ją galima gerti ir sveikiems, ir ligoniams. Augalas vaistinis, dažinis.


Prikabinti failai:
IMAG0205.jpg
IMAG0205.jpg [ 1.08 MiB | Peržiūrėta 15811 kartus(ų) ]

Autorius:  Jogaila [ 2013 05 05, 21:45 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Nežinau, ar auginamas atskirai jis kaip pagalbininkas galėtų būti. Tiesiog gražus, panašiose vietose augantis augalas.

Senai senai, kai dar straipsnis nebuvo pradėtas rašyti, dar prieš tai, eksperimentuodamas su dirbtine pelke turėjau ir viržių. Atrodo tikrai gražiai, ypač žydintys. Bet jie būdavo iki pirmo pelkės ramybės periodo. Jam pasibaigus nebeprabusdavo. Taip pat, beje, elgdavosi ir beržai.

Ar galima būtų tokį dirbtinai išaugintą įkomponuot į pelkę. Greičiausiai ne. Nes jis auginamas durpėse, kurios tikrai yra pritręštos įvairiomis trąšomis. Taigi, reiktų atsikratyti susbtrato liekanų. O man taip pasirodė, kad viržiai ne iš tų, kurie mėgsta šaknyno sudarkymą, su jų šaknimis reikia elgtis atsargiai.

Autorius:  Shrnz [ 2013 05 06, 08:44 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Tai kaip suprantu pas tave, Jogaila, viržis neperžiemodavo? Kokiose sąlygose žiemodavo?

Autorius:  Jogaila [ 2013 05 06, 15:00 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Tada, jei gerai pamenu, žiemą pelkes laikydavau labai minimaliai šildomoje laiptinėje. Lango ekspozicija - rytai. Temperatūra kaip ir dabar panašiai saracėnijų rūsyje žiemojimo metu - apie +9 - +10C. Bet tai mano atveju kalbam apie kiminuose be jokio substrato augančius viržius.

Autorius:  Dausa [ 2013 05 06, 18:26 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Viržiai gerai žiemoja lauke (iššalo tik ypatingai šaltomis žiemomis), laidžioje dirvoje. Mano kompozicijose rūsyje neperžiemoja, bet išsilaiko atskirai vazonuose, kai aplink daugiau oro ir lengviau sureguliuoti laistymą.

Autorius:  Shrnz [ 2013 06 16, 17:03 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Per beveik pusantro mėnesio nemažai "pasistūmėjo" į priekį. Kas pasirodė keista, kad labai mėgsta vandenį, nors atrodo natūraliai auga sausose vietose.

Prikabinti failai:
viržis.jpg
viržis.jpg [ 711.16 KiB | Peržiūrėta 15669 kartus(ų) ]

Autorius:  Jogaila [ 2013 06 18, 22:55 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

O ar matyt kokios žiedų užuomazgos. Man tai dabar kai suvešėjo jis panašesnis į erikas. Žinoma, aš nelabai žinau kaip atskirt šias gentis (erikos paprastai žydi pavasarį, viržiai - rudenį), bet kiek auginau abi, tai erikų lapai tokie švelnesni buvo, viržis - šiurkštesnis augalas. O šitas atrodo tai nors prie žaizdos dėk :) Bet etiketėje, kiek įžvelgiu parašyta, kad viržis.

Autorius:  Shrnz [ 2013 06 22, 13:36 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Etiketėje tikrai parašyta viržis. Žiedų jokių užuomazgų nėra, bet lapai tai pakankamai švelnūs, nors žinoma tai subjektyvus dalykas, reiktų imti palyginimui ar bent jau būti prieš tai šiuos abu augalus čiupinėjus.

Autorius:  Mozaika [ 2013 06 22, 19:01 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Praeitais metais pirkti ŽS ir Ermitaže gerai peržiemojo ir galiu pasidžiaugti, kad pagaliau pavyko ir su miškiniu. Nors iš keturiu tik vienas atsigavo.

Autorius:  Mozaika [ 2013 10 06, 12:52 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Čia šitie kur pernai pirkau ŽS. Pirkau su dideliu skepticizmu, nes man neatrodė, kad kitais metais tokio pačio gražaus žydėjimo sulauksiu. Bet šiemet galiu pasakyti - gailiuosi, kad tik du pirkau: putlūs, pilna viduriai žiedai. Krūmai padvigubėjo, nuostabi "barberiška" spalva. Bandysiu atlankomis pasidauginti 8-) .
Prikabintas failas:
Viržiai (1).JPG
Viržiai (1).JPG [ 167.6 KiB | Peržiūrėta 15174 kartus(ų) ]

Prikabintas failas:
Viržiai (2).JPG
Viržiai (2).JPG [ 210.3 KiB | Peržiūrėta 15174 kartus(ų) ]

Autorius:  Mestė [ 2013 10 06, 18:47 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Mano tai tik pumpurai, bet jų tiek, kad nesimato jokių lapų, tik apačioj.

Autorius:  Shrnz [ 2013 10 29, 14:22 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Tai dabar visos parduotuvės viržiais ar erikomis užverstos?

Autorius:  Jogaila [ 2013 10 29, 16:10 ]
Pranešimo tema:  Re: Šilinis viržis (Calluna vulgaris)

Jei žydi rudenį - viržiai, pavasarį - erikos ;)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/